AKNÉ

CO JE AKNÉ

Teenagers

Akné je způsobena kožním zánětem ve vývodech mazových žláz, postihuje vlasový folikul a jeho ústí. Nejedná se však o infekci. Tedy nemůžete akné na někoho přenést nebo někoho jiného nakazit. Avšak Vaše vlastní akné, pokud ji škrábete, neodborně mačkáte nebo jinak manipulujte, se může na kůži rozšířit.

Akné vzniká typicky v období dospívání (puberta), s maximem mezi 13-20ti lety. Na akné trpí většina mladistvých. Většina, to znamená přes 90% teenagerů má s nějakou formou akné už své zkušenosti. A jestli nemá, je vysoká pravděpodobnost, že dříve či později mít bude.

I když je gramaticky akné rodu ženského (ta akné), postihuje stejnoměrně ženy i muže. Většinou ustává po 20.-30. roce, ale u těžkých případů s velkým mazotokem přetrvává i do vyššího věku.

CO SE DĚJE POD KŮŽÍ

Vlivem pohlavních hormonů dochází k ucpávání folikulárních vývodů. Pachatelem jsou rohovějící kožní buňky, keratinocyty, které mají vysokou přilnavost, takže snadno zaplní a "zalepí" vývod folikulu i jeho ústí. Nejprve vzniká mikrokomedo, útvar pouhým okem nepozorovatelný. Lze si ho představit jako zúžený vývod vlasového folikulu, jehož existence se na pokožce neprojeví. Zdánlivě zdravá oblast pleti člověka, kterého trápí akné, může obsahovat až 30% mikrokomedonů a ty představují skryté nebezpečí.

Přidá-li se ještě hormony podporovaná zvýšená produkce kožního mazu, začne se mikrokomedo postupně přetvářet na komedo. Pokud se nahromaděný maz dostane až k povrchu kůže, mluvíme o otevřeném komedu, známé černé tečce. Nejčastěji ji najdeme na nose , čele a bradě. Pokud se maz nemůže dostat na povrch, horní vrstva kůže se vyklene a vzniká bělavá vyvýšenina, pod níž se shromažďuje maz. Pak hovoříme o bílém - uzavřeném - komedu.

Nahromaděný maz je živnou půdou pro bakterie (Propionibacterium acnes), které postižení folikuly osidlují. Nahromaděný maz s pomnoženými bakteriemi praská a vylévá se do podkoží, kde vyvolává zánět vedoucí až k trvalému poškození kůže.

Zánětlivá forma akné se projevuje tvorbou pupínků a zanícených neštoviček, jejichž hojení je delší a může zanechávat drobné jizvičky. P. acnes se podílí i na rozvoji chronické akné.

Akné
Šipka
Ucpání mazového kanálku
Šipka
Pomnožení
 P.ACNES
Šipka
Zánět a reakce Imunitního systému
Šipka
Androgenní hormony
Šipka
Porucha vyzrávání Kožních buněk
Šipka
Zvýšená produkce Kožního mazu

JAK AKNÉ VYPADÁ

Akné
a.comedonica – lehká akné
Akné
a.papulo-pustulosa – středně těžká akné
Akné
a.nodulocystica – těžká akné
Akné je onemocnění jako každé jiné, tedy nejlépe Vám s jeho léčbou poradí lékař či lékárník. Pokud si nejste jisti jestli o Vaši pleť pečujete správně, neváhejte a objednejte se na konzultaci k odborníkovi. Ušetříte si tím čas a možná předejdete závažnějším projevům akné. Držíme pěsti!
Ochrana soukromí.
FacebookInstagramTiktok
NextForce
© NextForce a.s. 2024
Všechna práva vyhrazena.